aajeziorski@gmail.com

Jak „przełamać się” do nagrywania video ?

Witaj kochany czytelniku ! 🙂 

Są różne osoby, i różne sposoby przekazywania wiedzy. Poszedłem o krok dalej i wyszedłem na przeciw tym osobom, które wolą wiedzę – nabyć poprzez słowo pisane.

Dziś zajmiemy się „przełamaniem” do nagrywania video.

Główne przyczyny lęku i obaw, które zaobserwowałem u Siebie i innych osób związane są z :

  • Postrzeganiem Siebie
  • Opinią innych
  • Otoczeniem ( czyt. miejsce nagrywania )
  • Porównywanie się do innych

Postrzeganie Siebie możemy podzielić na kilka czynników takich jak. :

  • postrzeganie własnego głosu
  • postrzeganie własnego wyglądu

Bardzo prosto to wyjaśnić 🙂 Tylko i wyłącznie MY sami słyszymy swój głos inaczej, i niemal zawsze wydaje się on być dziwny DLA NAS SAMYCH na nagraniach. Ale osoba „z boku” ZAWSZE słyszy Twój głos tak samo 🙂 Nie przejmuj się, jeżeli wydaje Ci się on dziwny. Jeżeli dasz obejrzeć Swoje nagranie video dowolnej osobie na świecie, to obiecuje Ci, że nie wspomni ona nic o Twoim głosie – z prostej przyczyny. Ta osoba nie ma wyobrażenia o Twoim głosie – akceptuje go takim, jakim jest. Akceptuje rzeczywistość – czyli stwierdza fakt i się nad tym nie zastanawia 🙂

Wciel się teraz w rolę „kowalskiego” i spójrz z innej perspektywy – ze Swojej perspektywy.

Czy jeżeli oglądasz filmy na YouTube, to myślisz Sobie „Ale ten gość ma z***** głos” ?
Czy jeżeli przewijasz InstaStory, to myślisz o tym, jaki dana osoba ma głos ?
Znamy odpowiedź na to pytanie oboje 🙂

Kwestia wyglądu – to tylko i wyłącznie Twoje wyobrażenie.

Wiem, że chcesz, aby Twoje pierwsze filmy były perfekcyjne…Kto by nie chciał ? 😛

Wiem, że chciałbyś na tych filmach wyglądać tak, jak wyglądałeś/aś najlepiej w Swoim momencie życia.

Przedstawię Ci Mój przykład 🙂 

Uprawiałem amatorsko kulturystykę, miałem dobrze zbudowane ciało, z małą ilością tkanki tłuszczowej, jednym słowem wyrzeźbione. Fryzura zawsze idealnie ułożona. Koszule zawsze za min. kilkaset złotych.

Nie nagrywałem wtedy video 🙂 Zacząłem nagrywać video jak nabrałem trochę ciałka, koszule poszły w odstawkę i właśnie… Zmagałem się z tym, że osoba siedząca po drugiej stronie ekranu Mnie źle odbierze. Stwierdzi, że Mój wygląd się pogorszył.

I wiesz dlaczego to było głupie ?

Bo odbiorca nie ma zielonego pojęcia o tym, że Ty kiedyś byłeś taki/a czy inny/a 😉

Odbiorca akceptuje Cię takiego jakim jesteś. Odbiorca akceptuje rzeczywistość.

Akceptacja nie jest opinią – Akceptacja jest FAKTEM

Jeżeli masz czyste, schludne ubranie, ułożone włosy – to wszystko jest w porządku, nikt się nie doczepi, nikt nie będzie wymyślał i zastanawiał się nad tym, jak Ty kiedyś wyglądałeś.

Tutaj znów wykonaj to zadanie i wciel się w rolę „kowalskiego” 🙂

Opinia innych

Myślę, że warto byłoby zrobić o tym oddzielny wpis, albo wypuścić książkę, jednak tyle czasu nie mamy, a więc :

Opinia innych nie zapłaci Twoich rachunków.

Opinia innych, jest ich opinią, a nie FAKTEM.

Nie myl oczywiście opinii z hejtem. Jeżeli ktoś hejtuje, to jest prawdopodobnie bardzo chory i ma zaburzenia. Takim osobom trzeba pomagać, a nie wdawać się w dyskusję. Poza tym to i tak nie ma sensu. Dyskusja z hejterem jest jak zapasy ze świnią w błocie. Po czasie dostrzegasz, że świni to się podoba 🙂

( Hejt =/= konstruktywna opinia )

Dam Ci mały tip – Jeżeli nagrywasz milionowy raz video i cały czas Ci się nie podoba – prześlij je do Swojego biznespartnera, lidera, up-line’a, lub jeżeli chcesz nagrywać typowo na YouTube – znajdź bardziej doświadczoną „dobrą duszyczkę”. Nie pokazuj tego nagrania ani rodzinie, ani przyjaciołom. Dlaczego ? Dadzą Ci ogólną opinię np. „słabe” lub co gorsza – żeby nie zrobić Ci przykrości powiedzą, że wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast prześlesz video do lidera lub up-line’a – dostaniesz feedback. Dokładne informacje, co jest u Ciebie na dobrym poziomie, a co możesz zmienić i JAK to zmienić.

Otoczenie

Czasem możesz mieć wrażenie, że miejsce w którym nagrywasz jest nieodpowiednie. Oglądasz Swoich ulubionych YouTube’rów i widzisz, że nagrywają Oni w studio, z masą oświetlenia, kamerzystami i całym sztabem ludzi. Ewentualnie mają przygotowany „hermetyczny” pokój do tego typu rzeczy.

Ty nie jesteś JESZCZE na tyle „PRO” ani nie posiadasz takiego budżetu ( prawdopodobnie ) Aby móc cudować. Zadajmy Sobie jeszcze pytanie, czy tego naprawdę potrzebujesz ? Jeżeli chcesz przekazywać tylko daną treść, wiedzę, to na spokojnie wystarczy Ci gładka tapeta lub ściana w jednym kolorze, albo proste tło za 50-100 zł 😛 Ławka w parku też jest niczego Sobie 😉 Z czasem pojawi się lepszy sprzęt do nagrywania, a Ty sam zaczniesz dostrzegać ciekawe miejsca, w których można kręcić 😉

Porównywanie się do innych 

Wiem… to ciężkie co napiszę, jednak :

Porównuj się do innych tylko po to, żeby wiedzieć, w którym momencie będziesz przed Nimi. Wzoruj się na Nich, ale nie porównuj Twoich umiejętności do Jego / Jej umiejętności. On / Ona robią to dłużej od Ciebie… Może nawet mieli predyspozycje do tego.

Jeżeli będziesz siedział i mówił „A bo On to zajebiście nagrywa, a mi nie idzie” to dopadnie Cię mega frustracja i stracisz motywację na samym starcie. Musisz mieć świadomość, że osoby, na których się wzorujesz nie urodziły się z talentem. Ten „talent” to są umiejętności, które nabyła dana osoba często popełniając mnóstwo błędów po drodze 🙂 Ty też będziesz tak umiał, jednak daj Sobie czas i bądź w tym systematyczny.

Podsumowując 

Pamiętaj, że każda jedna osoba na świecie kiedyś zaczynała 🙂 Wcielaj się w rolę „kowalskiego” i przekładaj to na drugą stronę – tak jak Ty widzisz innych, tak inni widzą Ciebie – czyli nie patrzą na to jak wyglądasz i jaki masz głos. Te osoby przychodzą po treść.

Jeżeli prowadzisz kanał, na którym prezentujesz stand-up, to ludzie przychodzą do Ciebie, żeby się rozerwać.

Jeżeli nagrywasz filmy o tym, w jaki sposób hodować roślinki, to osoby przychodzą po wiedzę dot. roślin, a nie po to, żeby się zastanawiać jak kiedyś wyglądałeś / aś.

Dowiedz się czym jest empatia poznawcza, oraz czym jest akceptacja – Jeżeli to skleisz, to Twoje obawy i lęk znikną.

Bądź systematyczny w tym co robisz – to jedyny sposób, aby się danej rzeczy nauczyć.

 

PS. Mały tip nr2. – Jeżeli masz problem z zapamiętywaniem tekstu / swobodną mową, polecam Ci znaleźć ciche miejsce, w którym nie będzie nikogo, oraz nikt Cię nie usłyszy. Wtedy możesz usiąść i patrząc w „oczko” streścić np. książkę, którą ostatnio przeczytałeś. Jest to temat, gdzie nie musisz się mocno zastanawiać nad tym co mówisz i może się okazać, że po chwili mówienia zacznie się potok słów z Twoich ust 🙂 Im więcej razy powtórzysz taki zabieg – tym będziesz bardziej oswojony z kamerą, co przeniesie się również na mowę oraz myślenie podczas nagrywania 🙂

PS2. MEGA polecam rzucenie się na „głęboką wodę” 😉

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów !

Przygotowałem dla Ciebie również :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.