Jak przełamać się do nagrywania video?

Witaj kochany czytelniku ! 🙂

Są różne osoby, i różne sposoby przekazywania wiedzy. Poszedłem o krok dalej i wyszedłem na przeciw tym osobom, które wolą wiedzę – nabyć poprzez słowo pisane.

Dziś zajmiemy się „przełamaniem” do nagrywania video.

Główne przyczyny lęku i obaw, które zaobserwowałem u Siebie i innych osób związane są z :

  • Postrzeganiem Siebie
  • Opinią innych
  • Otoczeniem ( czyt. miejsce nagrywania )
  • Porównywaniem się do innych

Postrzeganie Siebie możemy podzielić na kilka czynników takich jak. :

  • Postrzeganie własnego głosu
  • Postrzeganie własnego wyglądu

Bardzo prosto to wyjaśnić. Tylko i wyłącznie MY sami słyszymy swój głos inaczej, i niemal zawsze wydaje się on być dziwny DLA NAS SAMYCH na nagraniach. Ale osoba „z boku” ZAWSZE słyszy Twój głos tak samo 🙂 Nie przejmuj się, jeżeli wydaje Ci się on dziwny. Jeżeli dasz obejrzeć Swoje nagranie video dowolnej osobie na świecie, to obiecuje Ci, że nie wspomni ona nic o Twoim głosie – z prostej przyczyny. Ta osoba nie ma wyobrażenia o Twoim głosie – akceptuje go takim, jakim jest. Akceptuje rzeczywistość – czyli stwierdza fakt i się nad tym nie zastanawia 🙂

Wciel się teraz w rolę „kowalskiego” i spójrz z innej perspektywy – ze Swojej perspektywy.

Czy jeżeli oglądasz filmy na YouTube, to myślisz Sobie „Ale ten gość ma z***** głos” ?
Czy jeżeli przewijasz InstaStory, to myślisz o tym, jaki dana osoba ma głos ?
Znamy odpowiedź na to pytanie oboje 🙂

Kwestia wyglądu – to tylko i wyłącznie Twoje wyobrażenie.

Wiem, że chcesz, aby Twoje pierwsze filmy były perfekcyjne…Kto by nie chciał ?

Wiem, że chciałbyś na tych filmach wyglądać tak, jak wyglądałeś/aś najlepiej w Swoim momencie życia.

Przedstawię Ci Mój przykład :

Uprawiałem amatorsko kulturystykę, miałem dobrze zbudowane ciało, z małą ilością tkanki tłuszczowej, jednym słowem wyrzeźbione. Fryzura zawsze idealnie ułożona. Koszule zawsze dopasowane za min. kilkaset złotych.

Nie nagrywałem wtedy video. Zacząłem nagrywać video jak nabrałem trochę ciałka, koszule poszły w odstawkę i właśnie… Zmagałem się z tym, że osoba siedząca po drugiej stronie ekranu Mnie źle odbierze. Stwierdzi, że Mój wygląd się pogorszył.

I wiesz dlaczego to było głupie ?

Bo odbiorca nie ma zielonego pojęcia o tym, że Ty kiedyś byłeś taki/a czy inny/a.

Odbiorca akceptuje Cię takiego jakim jesteś. Odbiorca akceptuje rzeczywistość.

Akceptacja nie jest opinią – Akceptacja jest FAKTEM

Jeżeli masz czyste, schludne ubranie, ułożone włosy – to wszystko jest w porządku, nikt się nie doczepi, nikt nie będzie wymyślał i zastanawiał się nad tym, jak Ty kiedyś wyglądałeś.

Tutaj znów wykonaj to zadanie i wciel się w rolę „kowalskiego” 🙂

Opinia innych

Myślę, że warto byłoby zrobić o tym oddzielny wpis, albo wypuścić książkę, jednak tyle czasu nie mamy, a więc :

Opinia innych nie zapłaci Twoich rachunków.

Opinia innych, jest ich opinią, a nie FAKTEM.

Nie myl oczywiście opinii z hejtem. Jeżeli ktoś hejtuje, to jest prawdopodobnie bardzo chory i ma zaburzenia. Takim osobom trzeba pomagać, a nie wdawać się w dyskusję. Poza tym to i tak nie ma sensu. Dyskusja z hejterem jest jak zapasy ze świnią w błocie. Po czasie dostrzegasz, że świni to się podoba.

( Hejt =/= konstruktywna opinia )

Dam Ci mały tip – Jeżeli nagrywasz milionowy raz video i cały czas Ci się nie podoba – prześlij je do Swojego biznespartnera, lidera, up-line’a, lub jeżeli chcesz nagrywać typowo na YouTube – znajdź bardziej doświadczoną „dobrą duszyczkę”. Nie pokazuj tego nagrania ani rodzinie, ani przyjaciołom. Dlaczego ? Dadzą Ci ogólną opinię np. „słabe” lub co gorsza – żeby nie zrobić Ci przykrości powiedzą, że wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast prześlesz video do lidera lub up-line’a – dostaniesz feedback. Dokładne informacje, co jest u Ciebie na dobrym poziomie, a co możesz zmienić i JAK to zmienić.

Otoczenie

Czasem możesz mieć wrażenie, że miejsce w którym nagrywasz jest nieodpowiednie. Oglądasz Swoich ulubionych YouTube’rów i widzisz, że nagrywają Oni w studio, z masą oświetlenia, kamerzystami i całym sztabem ludzi. Ewentualnie mają przygotowany „hermetyczny” pokój do tego typu rzeczy.

Ty nie jesteś JESZCZE na tyle „PRO” ani nie posiadasz takiego budżetu ( prawdopodobnie ) Aby móc cudować. Zadajmy Sobie jeszcze pytanie, czy tego naprawdę potrzebujesz ? Jeżeli chcesz przekazywać tylko daną treść, wiedzę, to na spokojnie wystarczy Ci gładka tapeta lub ściana w jednym kolorze, albo proste tło za 50-100 zł 😛 Ławka w parku też jest niczego Sobie 😉 Z czasem pojawi się lepszy sprzęt do nagrywania, a Ty sam zaczniesz dostrzegać ciekawe miejsca, w których można kręcić 😉

Porównywanie się do innych

Wiem… to ciężkie co napiszę, jednak :

Porównuj się do innych tylko po to, żeby wiedzieć, w którym momencie będziesz przed Nimi. Wzoruj się na Nich, ale nie porównuj Twoich umiejętności do Jego / Jej umiejętności. On / Ona robią to dłużej od Ciebie… Może nawet mieli predyspozycje do tego.

Jeżeli będziesz siedział i mówił „A bo On to zajebiście nagrywa, a mi nie idzie” to dopadnie Cię mega frustracja i stracisz motywację na samym starcie. Musisz mieć świadomość, że osoby, na których się wzorujesz nie urodziły się z talentem. Ten „talent” to są umiejętności, które nabyła dana osoba często popełniając mnóstwo błędów po drodze 🙂 Ty też będziesz tak umiał, jednak daj Sobie czas i bądź w tym systematyczny.

Podsumowując :

Pamiętaj, że każda jedna osoba na świecie kiedyś zaczynała 🙂 Wcielaj się w rolę „kowalskiego” i przekładaj to na drugą stronę – tak jak Ty widzisz innych, tak inni widzą Ciebie – czyli nie patrzą na to jak wyglądasz i jaki masz głos. Te osoby przychodzą po treść.

Jeżeli prowadzisz kanał, na którym prezentujesz stand-up, to ludzie przychodzą do Ciebie, żeby się rozerwać.

Jeżeli nagrywasz filmy o tym, w jaki sposób hodować roślinki, to osoby przychodzą po wiedzę dot. roślin, a nie po to, żeby się zastanawiać jak kiedyś wyglądałeś / aś.

Dowiedz się czym jest empatia poznawcza, oraz czym jest akceptacja – Jeżeli to skleisz, to Twoje obawy i lęk znikną.

Bądź systematyczny w tym co robisz – to jedyny sposób, aby się danej rzeczy nauczyć.

PS. Mały tip nr2. – Jeżeli masz problem z zapamiętywaniem tekstu / swobodną mową, polecam Ci znaleźć ciche miejsce, w którym nie będzie nikogo, oraz nikt Cię nie usłyszy. Wtedy możesz usiąść i patrząc w „oczko” streścić np. książkę, którą ostatnio przeczytałeś. Jest to temat, gdzie nie musisz się mocno zastanawiać nad tym co mówisz i może się okazać, że po chwili mówienia zacznie się potok słów z Twoich ust 🙂 Im więcej razy powtórzysz taki zabieg – tym będziesz bardziej oswojony z kamerą, co przeniesie się również na mowę oraz myślenie podczas nagrywania 🙂

PS2. MEGA polecam rzucenie się na „głęboką wodę” 😉

Pozdrawiam i życzę sukcesów !

Adam Jeziorski

Dodaj komentarz