Mity na temat MLM

Witaj kochany czytelniku ! 🙂

Dziś przedstawię Ci parę mitów związanych z branżą Multi Level Marketingu. Mity te, tworzą się zazwyczaj z niewiedzy ludzi, lub „wrzucaniem wszystkiego do jednego wora”. Czy jeżeli zobaczysz w Polsce obywatela jakiegoś kraju, który ciągle pije, jest bezrobotny, to czy oznacza to, że wszyscy w Jego kraju piją i są bezrobotni ? Nie !

1. MLM to piramida finansowa?

W MLM jest produkt. Produkt musi być wysokiej jakości, i mieć dobry stosunek Jakość-Cena. Ludzie myślą, że jeżeli się gdzieś mają rejestrować, coś płacić, to są wpisywani do piramidy finansowej. Natomiast czym cechuje się piramida finansowa ? Nie ma tam produktu, lub produkt jest słabej jakości, a wypłaty pochodzą z wpłat użytkowników, którzy w późniejszym czasie zapisali się do „systemu”. Cech, które różnią dobrą firmę marketingu sieciowego od piramidy finansowej jest masa, natomiast wymieniłem Ci najważniejsze. Są również „ukryte” piramidy finansowe, które udają MLM – uważaj na nie.

Mały tip dla network’erów – Jeżeli osoba napisze Ci, że Twoja firma / Ty współpracujesz z z firmą, która jest piramidą finansową, zapytaj się osoby – „Co masz na myśli mówiąc „piramida finansowa”” – Gwarantuję, że 8/10 osób będzie miała „rozwalony” mózg i nie będzie wiedzieć, co odpowiedzieć. Mówią tak, ponieważ chcą zabrzmieć inteligentnie / nie chcą wyjść na „łatwych” / mówią tak, bo mówią, bo przecież wszędzie tam gdzie się da zarobić musi być piramida finansowa 🙂 LUB znajoma osoba tak powiedziała.

2. W Marketingu sieciowym zarabiają tylko osoby na górze?

Nie ! W dobrym MLM zarabiają osoby, które na te zarobki zapracowały. Kiedy idziesz do pracy na etacie, szef płaci Ci nawet wtedy, kiedy się obijasz. Nie zdarzyło Ci się nigdy przedłużyć przerwy o 20 minut, albo odpoczywać, kiedy szef nie patrzy ? No właśnie. W MLM masz płacone za wyniki, nie za to, że jesteś w firmie 🙂 Jeżeli osoba nie zarabia w tej branży, to jest kilka powodów, dlaczego nie zarabia :

  • Nie traktuje tego poważnie
  • Sama nie wierzy w produkt, więc i klienci nie wierzą danej osobie.
  • Poddaje się zbyt szybko
  • Firma jest skonstruowana tak, aby zarabiały wyłącznie osoby na górze ( tutaj przykład złej firmy )

Marketing sieciowy nie jest idealny. Jest po prostu lepszy. Nie ma tu limitu zarobków, natomiast nie jest to też „złoty graal” gdzie pieniądze płyną za to, że istniejesz. Ale spójrz – osoba bez żadnego doświadczenia może zacząć zarabiać 2500 zł po miesiącu od rozpoczęcia współpracy. Gdzie dostaniesz takie pieniądze, kiedy nie znasz się na temacie ? Więcej o tym opisałem TUTAJ

Zarobki są zazwyczaj nieporównywalnie większe, niż te na zwykłym „etacie”. Dlaczego ? Ponieważ firma nie wydaje pieniędzy na reklamę. Reklamą jest zadowolony klient 🙂 Dlatego firma może inaczej rozdysponować te pieniądze. Ponadto płaci za fakt dokonany. Jeżeli dana firma zapłaci miesięcznie X kwotę za reklamę, to jaką ma pewność, że ktokolwiek kupi produkt ? Żadną. Firmy MLM płacą za to, co już się stało.

Brrr. odszedłem od tematu.

Ktoś może powiedzieć – „Ale tamten to jest na górze i dużo zarabia”. Okej, ale ile już jest w tej firmie ? Kilka lat 🙂 To tak samo jak w korporacji. Ktoś zaczynał od najniższego szczebla, ale teraz jest kierownikiem. Też Go oskarżysz o to, że więcej zarabia i to jest piramida finansowa ? Są również osoby, które są na samej górze, rozpoczęły współpracę z firmą w pierwszym tygodniu jej działania, ale nie zarabiają. O nich się nie mówi, bo nikt o nich nie słyszał. Dlaczego ? Bo nie traktowali tego poważnie. Szczerze się przyznam, że nie w każdych warunkach chciałbym „budować” firmę od samego początku, ponieważ to jest najtrudniejszy okres, i jeżeli osoba „na górze” zarabia bardzo dużo pieniędzy – jest to w pełni zasłużone.

PS.Mam kilka osób u Siebie w zespole, które są „pode Mną” i zarabiają większe pieniądze.

3. Marketing sieciowy to wciskanie produktu znajomym?

Jestem w tej branży już trochę czasu, i nigdy nie proponowałem ( A gdzie tu mówić o wciskaniu ) produktu znajomym. Raz zaproponowałem biznes znajomemu, to było w pierwszym tygodniu Mojej działalności. Odmówił i koniec tematu. Już nigdy więcej nie proponowałem niczego.

Jeżeli napotkałeś się z takim czymś jak „wciskanie” to wina tu leży po stronie osoby, która z daną firmą współpracuję. Ba! Lider danej osoby mógł Jej polecić, że tak trzeba robić. Natomiast nie jest to prawda, że w takiej firmie trzeba to robić i to jedyny krok do sukcesu.

Spokojnie.  W dobrej firmie, z dobrymi osobami do współpracy, nigdy nie otrzymasz porady, żeby coś „wciskać znajomym” To objawy mógłbym powiedzieć…Trochę psychiczne i nastawione wyłącznie na zysk za wszelką cenę, bez budowania jakiejkolwiek relacji z klientem lub potencjalnym biznespartnerem.

4. MLM to chodzenie „od drzwi do drzwi”

Faktycznie, 20 czy 30 lat temu mogło takie zjawisko występować. Ale w czasach, kiedy mamy internet – spotykasz się z tym ?

Zakończę odpowiedź tym właśnie pytaniem 🙂

5.”MLM ? Wciskasz ludziom perfumy?”

O wciskaniu wypowiedziałem się wyżej. Natomiast spora rzesza osób kojarzy marketing sieciowy wyłącznie z perfumami.

Ale czy tak jest naprawdę ? Oczywiście, że nie.

Firmy MLM są różne i mają w Swojej ofercie różne produkty lub usługi np. kawa, ubezpieczenia, kosmetyki, produkty zdrowotne, chemia domowa, chemia gospodarcza, produkty finansowe, pakiety medyczne, herbata, złoto, produkty elektroniczne, biżuterię.

Każdą z wyżej wymienionych rzeczy można dodatkowo podzielić na kategorie.

Także Sam/a widzisz, że to jest po prostu model dystrybucji produktów, na który zdecydowała się dana firma.

Żeby było ciekawiej, dopowiem – Nigdy nie reklamowałem produktu, a na Moim profilu nie znajdziesz nawet małej wzmianki o firmie. Mimo to mam klientów, a także fenomenalnych biznespartnerów. Jak ? To już takie Moje małe know-how  – Po tych słowach możesz wywnioskować, że nie trzeba niczego nikomu wciskać, a wystarczy mądrze podejść do tego biznesu.

Pozdrawiam i życzę sukcesów !
Adam Jeziorski

Dodaj komentarz